Image by Diz Play
14-white-grunge-brush-stroke-13.png

מחוננים ו-ח

מערכת ליום שני.PNG

תכנית המחוננים לגילאי ו-ח תפעל בימי ב'

יום ב.png

3D הדפסה

כיתות ו'

בקורס המבוא נבקש לפתח חשיבה בתלת ממד מחוץ למחשב ובתוכו. מודלים ראשוניים מפסלים בחימר או רישומים על נייר יתורגמו לתלת ממד ממוחשב בעזרת כלים כגון  FDM ועוד. נכיר את האפשרויות השונות של הדפסה בטכנולוגיית TinkerCAD, SketchUp וננסה למתוח את מגבלות החומר והמכונה באופנים שונים כגון הדפסה של חלקים מורכבים בעלי יכולת גמישות או תנועה, כמו גם שילוב של חומרים שונים כגון מגנטים, קפיצים, מעגליים חשמליים ועוד. 

עולים לשידור

'כיתות ו'-ז

איך מספרים סיפור? איך נראה סיפור אובייקטיבי מכמה זוויות ראייה? כיצד אנו משפיעים על הסיפור אותו אנחנו מספרים? וכיצד הוא עלינו? מה באמת מעניין אותנו?  בקורס יתאפשר לכל אחד ואחת להעמיק בעולמות התוכן האישיים והאהובים.  נרגיש איך אמנות האינטונציה והקול שלנו משפיעים על המאזין, נלמד איך בכלל לשאול שאלות טובות, נראיין זה את זו, נתנסה בהיבטים הטכניים של הקלטת הפודקאסט, החל מפתיחת מיקרופונים, הקלטה ועריכה בשילוב עם אפקטים ומוזיקה. אז היכונו לעלות לשידור.

עושים קולנוע

כיתות ו'

הקורס "עושים קולנוע" נועד להעניק טעימה ראשונית ממקצועות הקולנוע. מהו קולנוע? כיצד התפתח מראשית ימיו ועד היום? מאילו מקצועות ראשיים הוא מורכב? במהלך הסמסטר ניצור תרגילים שונים ומגוונים שנועדו לענות על שאלות אלו ובמהלכם התלמידים יתנסו במגוון התפקידים, החל משלב ההפקה ועד לבימוי, תסריט, צילום, משחק וגם קצת עריכה. נבדוק לאיזה תפקיד כל תלמיד מתחבר, נחפש את הביטוי האישי, האותנטי של כל תלמיד במהלך היצירה.

WORKSHOP

כיתות ז'-ח'

בשלב הראשון של הקורס נכיר ונתנסה במגוון חומרים (נייר, קרטון, עץ, מתכת, חימר, גבס, פלסטיק, הדפסה בתלת ממד ועוד) וטכניקות (הלחמה, הדבקה, כיפוף, גילוף, יציקה ועוד) דרך תרגילונים קצרים בני מפגש או שניים. בחלקו השני של הקורס ייפנו התלמידים לפרויקטים קבוצתיים מתמשכים אשר יכללו שלבים מחקרים ומעשיים בהם יתבקשו להתבונן במפגש אדםסביבה-טכנולוגיה, לזהות מתחים ובעיות קיימות ולהציע פתרונות אפשריים בעזרת חומר - תכנון ובניית אבי טיפוס ומודלים עקרוניים ועד לתוצר סופי עובד. 

חיית במה

כיתות ו'

קורס זה נועד לאפשר התנסות במיומנויות היצירה של אמנות הדרמה והמשחק, כחלק בלתי נפרד מהבנת הנושא וכאמצעי לטיפוח החוויה היצירתית והביטחון לעמוד מול קהל. בקורס נתנסה במשחקי תיאטרון ואימפרוביזציה, ולשפר את יכולת הריכוז, הספונטניות והיצירתיות ועבודת הצוות. משחקי התיאטרון והחימום יאפשרו היכרות וגיבוש בקבוצה ושיח רגשי. ניצור סצנות באימפרוביזציה תוך קבלת נתונים בסיסיים שונים כגון: תמונות מתעוררות לחיים וטקסטים מולבשים. נלמד מה הרציונאל של הפעולה הדרמטית- מצב רגשי, פעולה פסיכולוגית ופעולה פיסית. נחקור את ארגז הכלים של עבודת השחקן ונגלה את הפרפורמר שבתוכינו.

יוצאים מהמערה

כיתות ו'

מדוע טרומן (מהסרט "המופע של טרומן") שומע קולות מטרידים מהרדיו וכיצד זה קשור מציאות בה אנו חיים? מה זה בכלל היא מציאות? ומה היא תפיסה? איך בכלל התחילה השפה ולמה אנחנו לא תמיד מאושרים? נצפה בחלקים מתוך סרטים שרוצים לשאול שאלות מהותיות על הקיום שלנו המטריקס, המופע של טרומן, המפגש, צ'רלי והשוקולדה..בלייד ראנר, אי.טי , להיות ג'ון מלקוביץ ונבחן אותן דרך תיאוריות פילוסופיות שונות- מרקס, דטרמניזם, פאטליזם ועוד..

מועדון הדיבייט

כיתות ז'

אוהב לדבר? אוהבת לדבר? רואה את העתיד שלך בפוליטיקה? רוצים להיות מסוגלים למכור קרח לאסקימוסים?

בואו למועדון הדיבייט!

בקורס זה נעמיק בתורת הנאום ו"נעלה כתה" מבחינת הכישורים שלנו ומבחינת הפעילויות: נשכלל את יכולות המחקר שלנו וניצור ביחד מפות ידע, כדי לבסס עליהן את הדיונים שלנו; נלמד מה ההבדל בין נאום למצלמה לנאום בנוכחות קהל; נקרא נאומים גדולים מהעבר, ונלמד מהם טיפים; נערוך תחרויות דיבייט בתוך סחל"ב, ואולי גם נצליח לפגוש קבוצות אחרות לתחרות ידידותית.

דיבייט

כיתות ו'

תמיד רצית כלב או חתול, אבל ההורים לא הרשו? בואו לקורס הדיבייט ותלמדו איך לשכנע אנשים!

דיבייט הוא ספורט רטורי - עיסוק תחרותי ומהנה בתורת הנאום, אשר זוכה לפופולריות רבה במוסדות השכלה בארץ ובעולם.

בקורס זה נלמד את יסודות הרטוריקה והדיבייט: איך לבנות טיעון משכנע? איך לבנות נאום? איך לעמוד מול קהל? איך בנוי דיבייט פרלמנטרי, ואיך משתפים פעולה בקבוצה?

על בנים ועל בנות
ומה שבינהם

כיתות ז'

מה משותף לליסה סימפסון ולנועה קירל? לג'סטין ביבר ולאיירון מן? מסביבכם, שפע של מידע ודימויים שמספרים לנו מה זה אומר להיות נער/ה בחברה שלנו כיום? בתרבות שלנו מחלקים את העולם לבנים ולבנות, אילו תפקידים על האישה למלא ואילו תפקידים הגבר צריך להוביל? אבל האם עצרנו רגע לבחון את המידע והדימויים שמכתיבים במידה זו או אחרת את ההתנהגות שלנו, את מה שנלבש ואת החלומות אליהם נשאף? דרך סרטים מצוירים, אייקונים תרבותיים, אנשי פוליטיקה וממשל, אנשים שעשו היסטוריה וסיפורים ששינו את העולם - ננסה להגדיר מהי נשיות או גבריות וכיצד הם משתקפים מבעד לעינינו? דרך דיון ויצירה נפתח ראייה ביקורתית, ראייה מודעת דרכן תבחנו למה אתם מתחברים ולמה פחות? מה נכון לכל אחד ואחת מכם.ן ברגע זה ? והאם באמת הגבולות בין נשיות לבין גבריות מיטשטשים או שזו ''אופנה חולפת?''

החיים בסרט

כיתות ז'

הקורס ישלב לימודי קולנוע על כל היבטיו: גיבוש הרעיון והכנת ה"סטורי בורד", כתיבת התסריט, תכנון ועיצוב, משחק, צילום ועריכה. יושם דגש על החוויה והתהליך האישי והקבוצתי כחלק בלתי נפרד מהלמידה. בחלקו הראשון של הקורס נעמיק את ההיכרות בין חברי הקבוצה, נחקור את עולם הקולנוע, נתנסה בתרגילי בימוי, עיצוב, צילום ומשחק. במקביל, נלמד על הצד החזותי, על אופן פעולתו במקביל לשפה המילולית של הסרט. נבדוק כיצד חושבים התסריטאי, הבמאי, המעצבים, הצלמים. איך מתכננים את סט הצילומים והתלבושות, כיצד מנחים שחקנים, מה תפקיד התאורה ואיך עובד הצלם? וכיצד מתחברים כל היוצרים ליצירה אחת שהיא הסרט? בחלקו השני של הקורס, יפיקו הילדים בהנחייתנו, סרט. הסרט יוצג במסגרת הבמה המחוננת לקולנוע מטעם האגף למחוננים במשרד החינוך. 

אדריכלות ואדריכלים ששינו את העולם

כיתות ו'

נטייל בעולם ונצלול למסתרי הפירמידות במצרים, דרך המקדשים היווניים, החידושים ההנדסיים של האימפריה הרומית, הרנסנס האיטלקי, מגדל אייפל והשפעת המהפכה התעשייתית ועד לאדריכלות המודרנית של המאה ה20 ונקנח באדריכלות הדיגיטלית המופלאה של ימינו המותחת את גבולות המרחב, החומר והמחשבה.  ידע תאורטי רחב ועשיר לצד התנסות בחומרים ובטכנולוגיות כגון בטון ולבני בוץ. נדבר גם על אור, אקוסטיקה ובידוד טרמי. הקורס ישלב ידע תאורטי, מצגות וסרטונים וכן התנסות מעשית, הפעלות שונות ועבודה רציפה ועבודה בתוכנת ההדמיה התלת ממדית סקצ'אפ.

מצילים את העולם

כיתות ו'

בקורס זה נציג סוגיות גיאופוליטיות היסטוריות וכלכליות חשובות בעולמנו. נכיר כיצד חיים אנשים כמונו במקומות אחרים בעולם, האתגרים העומדים בפניהם בחיי היום יום, אורח חייהם השונה והדרך שלהם להתקיים בעולם. נדון במושג האושר. נשאל שאלות כמו מהו האושר עבורנו? מה גורם לנו אושר? האם יש משמעות לכל החומר אשר מסביבנו ומהי תרומתו לאושר הפרטי שלנו של משפחתנו וסביבתנו. נכיר דרך חשיבה נוספת המושתתת על עקרונות הבודהיזם. נכיר נלמד ונתרגל פאלון גונג מסין, זן בודהיזם מיפן, בודהיזם קוריאני ובודהיזם טיבטי. נכיר התנהגויות חברתיות שונות בעולם נעסוק במשברים ובעיות ודרכים לפתרון. נקיים דיונים לגבי דרכים שונות להתבוננות מחודשת על עולמנו לאחר הכרת סט ערכים המבוסס על חמלה וחשיבה על האחר ועוד...

הקורס הינו קורס שנתי, במהלך השנה נעסוק גם בחקר עומק על מדינות שונות בעולם ונציע את רעיונותינו.

מסע פנימי וחיצוני

כיתות ח'

קורס שנתי זה יהווה פלטפורמה לשנה המסיימת והמסכמת של קבוצת הבוגרים שלנו בסחלב. בקורס נתרגל ונתנסה בעבודה סדנאית חוויתית, דרכה יעברו המשתתפים תהליך של העצמה והתפתחות, שכלול ושיפור מיומנויות הקשבה ודיאלוג, אמפטיה, יזמות והנעת תהליכים, עמידה בפני קהל, עבודה עם קונפליקטים, עבודת צוות ושיתופי פעולה. כמו כן תיעשה עבודת היכרות וגיבוש, העמקה לתוך העולם הפנימי של המשתתפים ויצירת חוויה של יחד, ומתוכה מטרה ויעד משותפים. מתוך הנ"ל יתגבש רעיון לפעילות מסכמת משמעותית שתהווה את סיום התהליך השנתי, ובעצם של כל השנים בסחל"ב.      

גופי תאורה

כיתות ז'

האם יש קשר בין הנדסת מרחב לבין מוצר עיצובי כגוף תאורה?

בימנו ניתן לראות כיצד תחום עיצוב המוצר שואל את יכולות הקיפול של אמנות האוריגמי לכדי שימוש אסתטי בנישת עיצוב גופי התאורה.

בקורס נתנסה לעומק בטכניקת ה"בליץ" חירוץ נייר נשנה החוזר על עצמו פעמים רבות ומייצר יריעה גיאומטרית מקופלת 

מקסימה, מרשימה, מעניינת ובעלת תנועה.

תוך כדי תהליך העבודה כל  אחד ואחת יביאו עצמם לידי ביטוי בבחירת הזוויות עד ליצירת גוף תאורה קירי.

נפגש בקרוב :)

מדריך המדען לגלקסיה

כיתות ו'

החיפוש אחר חיים ביקום.
הקורס יעסוק במגוון רחב של נושאים מעולם התוכן של חקר החלל, בדגש מיוחד על חיפוש חיים בחלל – החל מ"השכונה הקרובה" – מערכת השמש שלנו, ובהמשך ניסיונות לאיתור צורות חיים נבונות וטכנולוגיות ברחבי הגלקסיה. נכיר את מבנה הכוכבים, נבין את ההיגיון המנחה חוקרות וחוקרים לחפש חיים סביב שמשות מסוג מסוים, ונתחקה אר משימות מחקר לאיתור כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ. נעסוק בחיים בסביבות קיצון – נכיר מספר דוגמאות מכדור הארץ, ונבחן האם ממש כעת, מתחת לקרח של גופים במערכת השמש שלנו, יכולים להתקיים חיים?

STOP-MOTION

כיתות ו'-ז'

The course focus focuses on storytelling and working in teams in an English speaking environment. Stop motion animation is the most basic form of creating moving image. Students make little video clips by making series of photographs (frames) and playing them back in fast sequence. Because of its simple nature, this technique provides an excellent basis for learning a new language. By the teacher repeating words and asking the students to respond, either by talking or through making something, they start internalizing the language without overthinking it, focusing on communicating and creating instead of on their current command of the language. Every lesson we make a small, finished animation that can be watched back (and shared) online through a

dedicated webpage for each group.