top of page
פרויקט ענפי הזית סחל"ב מרכז למחוננים ומצטיינים

פרויקט ענפי הזית
 

כיתות ה' סחל"ב
מרכז למחוננים ומצטיינים

פרויקט ענפי הזית סחל"ב מחוננים ומצטיינים
Grungy Paper

סופשנה הגיע ואיתו סיום מרגש של פרויקטים שונים.

קורס ״ענפי הזית 2023״ הוא פרויקט משותף של 3 מרכזי מחוננים: מרכז אעבלין [צפון], סחל״ב גבעתיים [מרכז], בי״סמארט יבנה [דרום]. למה זיתים?

ישראל הפכה בשנים האחרונות לשם דבר בתחום גידול הזיתים ושמן הזית. חקלאים ישראלים זוכים בפרסים בינלאומיים על שמן הזית האיכותי המופק מכרמים ובתי בד שונים בארץ.
הזית, אחד הסמלים המובהקים לתרבויות המגוונות וההיסטוריה העשירה באגן הים התיכון ובארץ ישראל בפרט. ייצור השמן התחיל כאן בארץ, בישוב הנמצא היום מול חיפה לפני כ 7000 שנה. מאז, הזית מסמל את הקשר בין אדם לאדמה, ובין מסורת לקדמה. אך בעיקר, את הקשר בין כרם הזיתים ותוצריו, לאורחים הטובלים פת לחם בקערת שמן הזית המשותפת, סביב שולחן אוכל צבעוני ועמוס מטעמים.

בבקבוק שמן זית ישראלי איכותי, אצורים: ידע, היסטוריה, תרבות עתיקה ובעיקר תשוקה מקומית ואותנטית של רבים העושים במלאכה: חקלאים, יצרנים וצרכנים, חוקרים, מדענים, אנשי קולינריה, צעירים ובוגרים, חובבי הארץ ותרבותה, דוברי עברית וערבית, בצפון במרכז ובדרום.

במהלך השנה קיבלנו ״הזמנת עבודה״ מראש מועצת הזיתים, לפתח מארז שיקדם את שמן הזית המקומי. הילדים עמלו רבות (מול העולם האמיתי, לא רק בתיאוריה) להוציא לפועל את המשימה.

קצת מספרים:
7000 שנים, 400 קילו זיתים, (שנמסקו ידנית ע״י הילדים), 90 קילו זיתים “צפוניים” כבושים’ ע״י הילדים, 70 ליטר שמן זית כתית מעולה (0.38 חמיצות), 70 מארזים, 70 סבונים משמן זית, 60 ילדים, 8 מורים מלווים 3 מרכזי מחוננים, 3 שפות, 3 סיורים לימודיים, מפגש משותף אותו אירחנו בסחל״ב, 2 סדנאות ״כיצד טועמים שמן זית״, 1 אתר אינטרנט מלא בתוכן ואחד אלוהינו. שבשמיים ובארץ. הרבה מספרים – והכל ע״י התלמידים! פרויקט מרשים והתוצאה אתר אינטרנט מפואר ומארזים לחלוקה.
מוזמנים ללמוד על שמן זית מקומי להתרשם מהתמונות, הסיפורים המידע, הפודקאסטים ועוד הרבה מטעמים באתר בכתובת:
https://www.o-live.org.il

פעילות סיום סמסטר

אנחנו מתקדמים בפרויקט ״ענפי הזית״. פרויקט זה משותף ל 3 מרכזי מחוננים: יבנה, סחל״ב ואעבלין. אנחנו חוקרים את הרומן בין הזית וארץ ישראל העתיקה ומדינת ישראל החדשה. מטרת הפרויקט: התבקשנו ע״י מועצת הזית לפתח עבורם מארז לחלוקה, על מנת לקדם את השימוש וההבנה בנוגע לשמן זית בכלל ושמן זית ישראלי במיוחד. לפי התוכניות שפיתחו הילדים: המארז יכלול בקבוקי דוגמית של שמן זית משובח מזיתים אותם מסקנו במו ידינו ואצרנו את שמנם בבית בד. המארז יכלול חוברת וכלים ללימוד ״כיצד לטעום שמן זית" (עברנו גם סדנת טעימות עם שחר – יו״ר פאנלים הטועמים של מועצת הזית), יכלול זיתים כבושים לפי מתכונים עתיקים ואולי גם מוצר או שניים (לדוגמה: סבון) משמן זית. את סיום הסמסטר הראשון סיימנו בהכנת ארוחה משותפת של מזונות מסורתייים סביב שמן הזית. גיבנו גבינה בסגנון צ׳קרסי בעצמנו, חבצנו חמאה, הכנו חומוס, סלט וכד׳ היה טעים, מלמד ובעיקר שמח וכייף. הילדים לקחו אחריות ותפעלו את הארוחה באופן מרשים.

מאת יורם גרניט 

מסיק זיתים

היום נפגשנו יחד עם תלמידי יבנה ומסקנו בכרם זיתים בשיטות מסורתיות. היעד היה למסוק 400 קילו ב-4 שעות והחברה ניגשו למלאכה בהתלהבות ובעמל רב. הכרם נמצא בשטחו ובאחריותו של שמוליק לוין, צעיר בן 89 שהמשק שייך לו. הוא הדריך את התלמידים ונטע בהם מוטיבציה והוביל את המסיק.

סדנת טעימות שמן זית

תלמידי כיתות ה' השתתפו בסדנה לטעימות שמן זית, הכרות עם המאפיינים, ההכנות לטעינה, הסוגים השונים , מארג החריפות, הפירותיות, הטבעיות הירוקה,השמנוניות והטעם

סיור ראשון של כיתות ה' למשק לוין במושב מזור

bottom of page